Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com
250гр Цейлонска канела на прах
Цейлонската канела (Cinnamomum Ceylonian) е най-качественият вид канела. Името й идва от предишното име на островната държава – Цейлон. От древни времена тя се използва като подправка за сладки и солени ястия, а също и заради лечебните си свойства.
Изследвания показват, че прибавени няколко грама канела в храната нормализират нивото на кръвната захар и могат да предотвратят сърдечно-съдови заболявания. Тези, които ежедневно консумират тази подправка, имат значително по-добро ниво на кръвна захар.
Канелата е добър източник на манган, фибри, желязо, калций.
Половин чаена лъжичка канела на ден намалява нивото на холестерола.
Смесването на една чаена лъжичка канела с една супена лъжица мед носи облекчение при артрит.
Канелата има уникалната способност да се бори с някои инфекции.
Канелата намалява растежа на раковите клетки.
- Редукция на нивата на захар в кръвта и лечение на Диабет Тип2
- Намаляване на холестерола
- Отказване от тютюнопушене
- Подобряване на храносмилането
- Лечение на настинка
- Намаляване на болките при артрит
- Подобряване на паметта
При бременност и кърмене се препоръчва приемът на канела да не надвишава обичайния ѝ прием като подправка към храната.
Като кулинарна подправка канелата е популярна и ценена по цял свят от библейски времена и се използва както в солени, така и в сладки ястия. Тя е задължителна подправка за много сладкиши като щрудели, баклави, пайове, шоколади, ликьори, бонбони и др. В азиатската и китайската кухня тя е традиционна съставка на популярната комбинирана подправка масала, която се използва за мариноване на пилешко месо, риба и зеленчуци. В индийската кухня с канела се ароматизират ястия с ориз и зеленчуци, барбекю сосове, супи и др.
Канелата от векове се използва и като лечебно средство за различни заболявания, включително стомашно-чревни проблеми, инфекции на пикочните пътища, облекчаване симптомите на менопаузата, понижаване нивата на холестерола и др. В Индия и Европа канелата традиционно се приема като средство за загряване при настинка в комбинация с джинджифил. Тя стимулира кровообращението, облекчава болките в мускулите и другите симптоми при простуда и грип. Канелата има забележително противогъбично, антибактериално и антипаразитно действие. Тя има свойството да регулира нивата на кръвната захар и да усилва действието на инсулина при захарен диабет. Канелата е популярно помощно средство при диети за отслабване.
Смлени канелени кори от цейлонска канела са подходящи и за сладки, млечни и тестени сладкиши, компоти, мусове, печени ябълки, печена тиква, греяно вино, пунш, плодови салати.
Едно от най-известните приложения на канела е повлияването на нивата на кръвната захар. Редица изследвания показват, че ароматната подправка притежава свойства, които повлияват успешно инсулиновата резистентност, която е в основата на диабет тип 2. Счита се, че не всеки вид канела има понижаващ ефект върху кръвната захар. Това действие се приписва основно на цейлонската канела, която освен това има по-ниско съдържание на кумарин (това вещество във високи дози оказва неблагоприятно въздействие върху черния дроб). Прилагането на канела за подобряване на глюкозната обмяна има ефект ако се съчетае с понижаване на наднорменото тегло и с повишаване на двигателната активност. При диабетици, канела не може да замести постоянната терапия, особено ако тя включва лечение с инсулин. Хората с повишен риск за развитие на диабет обаче, могат да получат значителни ползи от приема на канела.
Канела се предлага най-често под формата на ситно смляна подправка или пръчици. Пръчиците могат да се съхраняват до една година, а смляната канела – до шест месеца. От значение е правилният начин на съхраняване на подправката – в добре затворен съд (буркан) на тъмно и хладно място. Съхраняването в хладилник удължава срока ѝ на годност.
Канела може да се добавя като подправка за овкусяване на различни храни и напитки. Добре е да се има в предвид, че при добавянето на подправката към студени храни и напитки, тя не се абсорбира от тях и може да стане по-трудна за консумиране. Добавянето ѝ към горещи напитки допълва загряващия им ефект и успешно може да се прилага при настинки.
При храносмилателни проблеми, като тежест и подуване след хранене и киселини, може да се консумира чай от канела след всяко хранене.
Лечебната доза на канела не е точно установена. Препоръчва се прием на половин до една чаена лъжичка (2 до 4 грама) на ден смляна канела. Според други изследвания дозата може да варира от 1 до 6 грама. Трябва да се избягват високите дози канела, тъй като те могат да бъдат токсични.
Приемът на високи дози канела, особено ако не е цейлонска, може да доведе до увреждане на черния дроб, поради съдържащия се в нея кумарин. Канела не трябва да се приема едновременно с лекарства за разреждане на кръвта, тъй като повишава риска от кървене.
Канела води до понижаване на кръвната захар и затова приемът и от диабетици трябва да се съпровожда с често измерване на кръвната захар и повишено внимание за поява на белези на хипогликемия. Това е особено важно за хората, които се лекуват с орални медикаменти, водещи до повишен риск от хипогликемия (например сулфонилурейни препарати).
При бременност и кърмене се препоръчва приемът на канела да не надвишава обичайния ѝ прием като подправка към храната.
Страна на произход: Танзания
Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com