Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com
Био лимец, 500g
Лимецът е житно растение от сем. Poaceae, с видовото име Triticum monococcum. Лимецът е една от най-пълноценните и лесно усвояеми храни. Съдържа големи количества витамини, белтъчини и полезни мазнини, магнезий, калий, манган, фосфор, желязо, калций. Едно най-ценните му качества е ниското количество на съдържащия се в него глутен. Значимостта му се определя и от това, че този растителен вид съдържа повече магнезий в сравнение с кафевия ориз и повече фосфор отколкото соята. В протеините му се съдържат 8 вида аминокиселини, сред които и лизин, което е изключителна рядкост в представителите на зърнените култури. Лизинът е важна и изключително необходима аминокиселина, която спомага забавянето на стареенето на костите (т.нар. остеопороза) и др. Резултати от научно изследване в Полша показват, че лимецът притежава по-висока способност да натрупва микроелемента Se в сравнение с останалите изследвани 14 сорта пшеница (J. Lachman et al. 2011).
Лимецът има антиоксидантни свойства, стимулира обмяната на веществата и бъбречната дейност. Освен това подобрява кръвообръщението, спомага повишаване на работоспособността на организма и подпомага функцията на половите жлези.
Лиимецът е една от най-ранно култивираните форми пшеница и е една от най-старите храни за човечеството. С този вид храна са се изхранвали хората още по времето на египетските фараони Според археолози, тази пшеница е била консумирана преди повече от 15 000 години в земите около делтата на река Нил. Лимецът представлява изключително голям интерес за археолозите, тъй като зърна от див лимец са открити в разкопки, датиращи от епипалеолита в района на Близкия Изток, известен като Плодородния полумесец. Смята се, че за пръв път лимецът е култивиран около 7500 г. пр. Хр. Съществуват твърдения, че лимецът за пръв път е култивиран в югоизточна Турция, около планината Каракадаг с с надморска височина 1900 m (черната планина). В България останки от лимец са открити в гърнета, датиращи от тракийските времена.
Съставки: 100% био лимец. Може да съдържа следи от ядки, соя, зърнени култури, съдържащи глутен и сусамово семе.
Препоръчителна употреба: вари се около 45 минути
ХРАНИТЕЛНА СТОЙНОСТ ЗА 100g
Енергийна стойност (kJ/kcal) 1576/372
Мазнини (g) 4
- от които наситени (g) 0
Въглехидрати (g) 66
- от които захари (g) 0
Белтъци (g) 18
Сол (g) 0
Проиход: България
Производител: Био Класа, България
Съхранение: на сухо и прохладно място.
------
Пълнени тиквички с лимец
Необходими продукти:
3 средно големи тиквички
200 г лимец
3 стръка пресен лук (или 1 глава сух)
1 морков
50 г луканка (по желание)
1 ч. л. смес от мащерка и ронена чубрица
1 ч. л. сол
чесън
3 с. л. рапично олио студено пресовано
Желателно е лимецът да е престоял навлажнен в подходящ съд за около 12 часа.
Начин на приготвяне:
Почистените тиквички се срязват на две по дължина вътрешността им се издълбава с чаена лъжичка. Подреждат се плътно в подходяща тавичка. По желание се посоляват леко.
В подходящ съд се загрява рапичното олио и в него се задушават най-напред нарязаните лук и морков. Прибавя се лимеца и луканката, нарязана на кубчета. Разбърква се за няколко минути и се добавя издълбаната от тиквичките сърцевина, нарязана ситно, заедно с подправките, които са предварително смесени и чесъна. Задушава се още няколко минути и се добавя 400мл вода. Разбърква се добре и се оставя на тих огън, докато плънката се сгъсти като каша. След като остане със съвсем малко течност, се отстранява от огъня, за да поеме и остатъка от водата. С получената ароматна смес се пълнят приготвените ладийки от тиквички. В тавата се налива около кафена чаша вода или колкото е нужно, за да покрие леко дъното. Пече се на умерена фурна за 40-50 минути.
Непосредствено преди сервиране може да се гарнира с гъсто кисело мляко или домашен кефир.
Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com