Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com
30 гр. Шафранка
Шафранка – изсушени венчелистчета от растението Carthamus tinctorius. Използва се като подправка за оцветяване и овкусяване на ястията и като билка за приготвяне на чай.
Шафранката е едногодишно тревисто, тръноподобно растение с дълги остри бодли на листата, известно още като картам (Carthamus tinctorius). Цветовете са ярко жълти до оранжеви. Подправката са изсушените венчелистчета на цветовете. Шафранката има деликатен флорален аромат със земни нотки, който не се разсейва при готвене. В кулиранирията се използва за оцветяване и овкусяване и като заместител на много по-скъпия шафран, макар че ароматът не е толкова интензивен и е необходимо по-голямо количество за постигане на сходен резултат. Шафранката се използва за ястия с ориз, картофи, пилешко месо, супи, сосове и др.
От шафранка може да се приготви ароматен и вкусен чай, като една чаена лъжичка от билката се запарва с 250 мл гореща вода за около 15 минути. Така приготвеният чай има редица здравословни ползи – детоксикира организма, регулира кръвната захар, намалява нивата на холестерола и засилва имунитета. При запарването на билката се отделят етерични масла, които действат благоприятно при нервни състояния, при стрес и тревожност.
Използва се като подправка за оцветяване и овкусяване на ястията и като билка за приготвяне на чай.
Шафранката (Carthamus tinctorius) е силно разклонено тревисто едногодишно растение, подобно на магарешки трън, обикновено с много дълги остри бодили на листата. Растенията са от 30 до 150 cm високи с кълбовидни цветни главички (капитули) и обикновено яркожълти, оранжеви или червени цветове, които цъфтят през юли. Всеки клон обикновено има от една до пет цветни главички, съдържащи 15 до 20 семена всяка. Шафранката има силен главен корен, който ѝ дава възможност да оцелява в сухи климати, но растението е много чувствително към мраз от поникването до зрелостта.
В миналото шафранката е отглеждана заради цветовете си, използвани за оцветяване и овкусяване на храни и за производство на червени и жълти багрила
Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com