Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com
Зелен пипер
Зеленият пипер е подправка за салатни дресинги, сосове, ястия с месо и зеленчуци. В сравнение с черния пипер има по-мек вкус и по-свеж аромат.
Зеленият пипер е плодът на вечнозеленото увивно растение /Piper nigrum/ от семейство Пиперови. Растението произлиза от Индия, където и до днес се среща диворастящо в тропическите джунгли. Дългите му стъбла пълзят и се увиват по високите дървета. В естествената си среда може до достигне до 15 метра височина. Култивира се в тропическите региони. От същото растение се добива черният и белият пипер. Цветът на подправката се определя от степента на зрялост на плодовете и последващата им обработката.
Зеленият пипер се бере докато плодовете са напълно зелени. Има силен аромат и в сравнение с черния пипер – по-мек вкус. Използва както изсушен, така и консервиран в саламура. Подходящ е за салатни дресинги и сосове. Често се комбинира с другите видове пипер и се предлага като шарен пипер.
Подправката се смята за афродизиак и традиционно се използва в индийската медицина за пробуждане на желанието. Сред гастрономите е прието, че зеленият пипер и ягодите представляват неповторимо кулинарно удоволствие, което разбудужда сетивата.
Здравословни ползи:
Добро храносмилане
Подобно на черния пипер, зеленият също съдържа веществото - пиперин. Пиперинът помага при секрецията на стомашните сокове, като по този начин увеличава скоростта на храносмилането. Консумацията на зелен пипер помага за намаляването на газовете в стомаха и червата.
Антиоксидант
Зеленият пипер е богат на витамини А и С, които са мощни антиоксиданти, които помагат за намаляването на концентрацията на свободните радикали и рисковете свързани с уврежданията от тях.
Източник на натрий
Зеленият пипер е умрен източник на натрий. Натрият е жизненоважен за предаването на импулси и за функцията на мускулите. Движението на натрий създава електричество, което помага на нервните импулси да се осъществят. Той е важен и за електролитния баланс и съответно регулира количеството на течности в организма.
Съдържание:
Зелен пипер - зърна.
Не съдържа технологични добавки и вредни вещества!
Начин на употреба:
Зеленият пипер е подправка за салатни дресинги, сосове, ястия с месо и зеленчуци. В сравнение с черния пипер има по-мек вкус и по-свеж аромат. Може да се използва на зърна или смлян. Преди да се добави в салата може да се накисне предварително във вода или вино.
Произход: Виетнам
Зелен пипер
Зеленият пипер е неузряло зърно, с което най-често се използват в солена и кисела саламура. Той е силно ароматен и се използва по много начини – най-често в туршии. Може да се добави и към ястия, които се готвят дълго време като дивеч, агнешко или свинско. Може да се подправят също така пасти, маринати и пастети. Смята се, че зелен пипер и ягоди е едно уникално кулинарно удоволствие.
Черен пипер
Черният пипер е зеленият плод на растението, изсушен на слънце. Черният пипер се използва в сосове, супи и маринати, печено месо, рагу и варени ястия, дивеч, паста и кайма. Черният пипер няма никаква миризма и неговият вкус е силен и леко горещ. Поради своя остър вкус, черният пипер затопля тялото, повишава метаболизма и спомага за храносмилането. Черният пипер подсилва апетита и намалява появата на газове. Пиперинът, който се съдържа в пипера се използва при някои стомашни средства и лекарства.
Бял пипер
Белият пипер е напълно узрял плод, който е накиснат за около една седмица преди кожата да бъде премахната. След това зърната се оставят на слънце да се сушат и придобиват жълто-бял цвят. Тъй като този пипер е по-мек и слаб вкус от останалите, той се използва при овкусяване на салати, ароматни ястия със сирене, бели сосове и риба.
Червен пипер
Червеният пипер бива най-общо два вида според вкуса си — лютив и сладък. Неговият вкус е сладък, ароматен и леко остър. Ароматът на червен пипер се освобождава напълно при термична обработка. Тя обаче трябва да е внимателна, да бъде кратка и умерена, защото при висока температура захарите в подправката прегарят и вкусът му става горчив. Лютивият червен пипер има доказани ползи при предотвратяването на ракови образувания, при сърдечни пристъпи, както и при язви и други стомашно-чревни заболявания.
Розов пипер
Розовият пипер се добива от дърво, а не от храст както черният, белият или зеленият пипер. Макар, че се използва в комбинация с тях, той е съвсем различно растение. Когато се използва самостоятелно е прекасна добавка за всякакъв вид риба, спагети и дори салати. Той е мек като вкус и твърдост на зърното. Когато се готви с него, най-често се пускат няколко цели зърна в ястието рядко се използва смлян. Розовият пипер е с много мек аромат.
Съхранение:
Употребява се като смлян, така и на зърна. Най-добре е да се смила непосредствено преди подправяне на ястието. Смленият пипер, предлаган в опаковки, е с много по-нисък аромат от прясно смления. Ако се съхранява в тъмно и сухо място, неговата трайност е около 3 години. Отворен буркан със зелен пипер трябва да се съхранява в хладилника и неговата трайност ще е около 4-6 седмици.
Съвети за готвене:
Добавяйте бял пипер към светли ястия, а черен пипер към тъмни. Когато е на зърна, черният пипер се добавя още в началото на готвене. Когато използвате смлян черен пипер го добавете след като ястието е готово.
За какво да внимавате:
Употребата на червен пипер в големи количества може да бъде отровно, затова го дръжте на безопасно място от деца.
Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com