Според учителя Петър Дънов, с появата на житото, е започнала и еволюцията. Житото е богато на витамини В1, В2, Е, РР, натрий, калий, калций, магнезий, желязо, фосфор, както и на фибри и антиоксиданти. За режима се използват цели зърна пълнозърнесто жито. Житното зрънце се състои от обвивка, ендосперм и житен зародиш. Смята се, че ако житото е подложено на термична обработка или е смляно, то губи част от жизнената си енергия, своята „прана”.
Житният режим продължава 10 дни. За провеждането му, на ден са ни необходими:
– 100 г жито / лимец
– 3 ябълки
– 9 ореха
– Мед
– Лимон
100 грама жито се измиват много добре от вечерта, слагат се в добре запазващ топлината термос или керамичен съд. Залива се с вряла вода почти догоре и термосът се затваря добре, за да може житото да няма достъп до въздуха. На сутринта внимателно се излива от термоса само житената вода и се изпива на гладно, половин – един час преди закуска, като се добавя мед и лимон на вкус. Водата не се пие, а се „дъвче”, защото това е много питателна течност. Тази вода може да се приема като лечебно средство за успокоение на нервната система, в рамките на 40 дни. Житото може и да е леко подварено за една минута. То трябва да е омекнало, дори леко разпукнато, но не преварено. Разделя се на три части, яде се бавно и се дъвче по 99 пъти. На първия ден сутринта се казва един път: „Господи, приеми ме в лечебницата на Природата за десет дни”.
С меда не бива да прекаляваме – максимум 2-3 лъжици на ден. Това е важно, защото той рязко повишава кръвната захар, след което следва рязък спад. Това води до разтреперване, чувство за силен глад, топли вълни. След което взимаме още лъжици мед и така се получава затворен кръг. Ако това не ви притеснява може да ядете колкото си искате мед по време на режима, все пак той е силно лековита храна.
При някои хора се наблюдава криза към средата на житния режим. Тази криза се изразява в колебания, безсилие, изкушения и ако тогава не се откажете, то след това става по-лесно и приятно. Не е добре да се прави, когато ще извършваме силен физически труд – все пак това е един вид гладуване. Добре е да си почиваме, да прекарваме повече време на слънце и на чист въздух, да не се натоварваме с лоши мисли и проблеми.
На 10-тия ден от режима следва т.нар отпостване / захранване с ангелска супа. Тя се приготвя като във вода се сваряват 1-2 цели картофа и след това се овкуси с черен пипер, магданоз и лимонов сок (солта не е препоръчителна, тъй като след прочистването тялото ще реагира много силно). Към ангелската супа в последствие може да се добавя цял морков или цяла глава лук. Супата се консумира 2 дни, след което постепенно се включват различни пресни плодове и зеленчуци, а след десетина дни да се включат и храни от животински произход. Най-важното правило – не преяждайте!
ВАЖНО!
Преди да започнем режима е добре да очистим червата си от съдържанието им чрез чай с разхлабващо дейстиве, клизма, английска сол или друг метод. Ако не го направим обикновено се наблюдава разхлабване на втория-третия ден.
Периодът в началото на февруари може да бъде изтощителен за спазване на диети, тъй като имунната защита на организма е отслабена, затова преди да започнете режима, уверете се, че сте здрави и укрепнали. Ако имате съмнения, консултирайте се със специалист.
Тъй като пшеницата, която консумираме днес в по-голямата си част е ГМО, препоръчително е използването само на био пшеница или сортове, които не са подлагани на генна модификация като лимец, спелта и камут .
Режимът не е подходящ за хора с цьолиакия (непоносимост към глутен).
Водата, която използваме по време за накисване на пшеницата и за пиене е от изключителна важност. Препоръчва се преварена вода и нека тя да бъде трапезна. Избягвайте да използвате вода от чешмата.
През десетте дни на режима трябва да бъдем много слънчеви и позитивни, да не допускаме лоши мисли да се прокрадват в съзнанието ни. Пречистването на физическо и духовно ниво в началото на годината е един чудесен начин да се настроите на подходяща вълна и да посрещнете годината в отлично благоразположение на духа и тялото.
Източник: https://zelen.bg/jiten-rejim/