Всеки е запознат с това какво са маслините. Виждаме ги редовно по пазарите и магазините в различни форми и цветове. Маслините са вкусни и много, много полезни. От тях се прави така скъпоценния зехтин, за който сме ви писали не един и два пъти.
Действителният произход на маслината не е много ясен, нито е познат дивият ѝ предшественик. Тя е сред най-древните култивирани дървета в света - отглеждана още преди изобретяването на първите писмена.
Около 3000 г.пр.н.е. е основна култура на о-в Крит и се предполага не без основание, че има главна заслуга за благосъстоянието на Минойското царство. Финикийците от своя страна, пренасят маслината по средиземноморския бряг на Африка и Южна Европа.
Маслини са открити и в египетски гробници от около 2000 г.пр.н.е., а културата им бързо се разпространява сред най-ранните гърци. По-късно я усвояват и римляните, за да я пренасят навсякъде, където стъпва легионерския ботуш.
Най-известният вид е европейската маслина (Olea europaea), която се използва от древни времена за производство на зехтин или за ядене на самия плод.
Маслините имат редица разновидности:
*Испанските зелени маслини, пълнени с бадеми, са идеалното мезе за алкохолна напитка и допълнение към риба на скара или печено пиле. Вакуумирани в марина, могат да се съхраняват до една година.
*Гръцки маслини "Каламата" растат в Южна Гърция, в едноименния регион. Познават се по наситения пурпурен цвят и формата на бадем. Те са подходящи при приготвянето на традиционната гръцка салата. Когато са с костилките, придават на готвеното специфичен вкус.
*Испанските черни маслини имат особен, наситен вкус. Сами по себе си са деликатес. Вървят добре с изстудено бяло вино, кремообразно козе сирене и препечена багета.
*Испанските пълнени маслини микс са идеално мезе за студени напитки. Пълнят се обичайно с бадеми, каперси, лешници и лук.
*Гръцката натурална, пълнена с Пименто, се отглежда от векове в Гърция и се пълни с червени чушки (Пименто), които ѝ придава сладък вкус. Поднасят се с добре охладено бяло вино. Използват се за приготвянето на хапки и пица.
*Зелените испански маслини, пълнени с аншоа са интересно предястие. С тях лесно ще освежите пилешкото ризото, рибата или паелята.
Маслините съдържат много полезни вещества, независимо дали са черни или зелени.
Ето какви са невероятните ползи от хапването на маслини всеки ден:
1. Богати са на витамин Е, съдържат голямо количество желязо, минерални соли, хлорофил, аминокиселини и др. Имат голямо количество витамин А, който отговаря за доброто зрение.
2. Учените твърдят, че яденето на седем маслини всеки ден (около 20-25гр) ще осигури дълголетие и в същото време няма да има отрицателен ефект върху фигурата. В крайна сметка те са лесни за смилане и подобряват метаболизма, а седемте маслини са само 31 kcal.
3. Също така маслините имат много ценни съставки, които предотвратяват атеросклерозата, рака и предпазват от алергии.
4. Ценен компонент на маслините са и фибрите, които благоприятстват функционирането на червата и помагат да се отървем от остатъците, останали в храносмилателния тракт.
5. Маслините са познати и полезни не само в кулинарията, а и в козметичната индустрия. Заради голямото си съдържание на различни групи витамини, маслините са предпочитани за различни мазила. Имат свойството да подхранват, да омекотяват, овлажняват кожата. Особено полезно е действието на крем с маслини при суха кожа.
6. Благодарение на съставките, които съдържат, маслините забавят и стареенето на кожата. Могат да помогнат при състояния на псориазис, екземи и други видове кожни проблеми. Дори са ефикасни при ужилване на пчела или оса.
Източник: https://www.edna.bg/zdravoslovno/kakvo-shte-se-sluchi-ako-iadete-maslini-vseki-den-4672673