Паста – това е общото название на стотиците видове италиански тестени изделия, които са основа в състава на хиляди ястия в сладки и солени варианти. И докато на соцпазара бе трудно да се намерят дори елементарни спагети и обикновени макарони, днес на рафта в супермаркета човек може да се обърка точно кой вид би бил най-подходящ за ястието, което иска да направи.
1. Обикновените спагети, които всеки познава представляват дълги и тънки тестени изделия, наподобяващи втвърдена връзка от елегантна мъжка обувка. Формата им е кръгла, а дебелината варира от 1 мм в диаметър до почти сантиметър. Спагетите са предпочитани предимно за приготвянето на солени ястия със сосове.
2. Лингуини – под това име ще намерите тънка сплесната паста – те са просто спагети с плоска форма. Ако се чудите каква е разликата – със сигурност няма да я намерите във вкуса. Идеята им е да сервират доза екзотика, когато се поднесе ястие с тях. От естетична гледна точка, лингуините са спагети, които се навиват по-лесно с вилица върху лъжица.
3. Фетучини – това са плоски сплеснати спагети, по-дебели от лингуините, които се продават най-често в завъртяна на гъсеничка форма, подобна на познатите туфи кадаиф. Подходящи са да заменят спагетите във всичките им рецепти, като важното при тях е да се знае, че дебелината им определя по-силния тестен вкус на ястието.
4. Талятели – те могат да описан най-просто като фетучинище или – разбирайте доста широки фетучини, които са в същата завита форма, изправяща се след омекване на „червейчето“ при термична обработка. Тестеният вкус при тях е още по-натрапчив, а за да бъде ястието ви с талятели наистина сочно, ще ви трябва щедър сос.
5. Бокатините са кръгли прави дълги спагети с дупка в средата. На тях можете да разчитате за основа на страхотно воднисто ястие, защото отворът в тестеното изделе се напълва със сос и се превръща в изключително сочна манджа.
6. Паста пене представляват прави макарони, чиито крайща са скосени под ъгъл, а повърхността им е фино набраздена. Дължината на пене варира между 3 и 6 см., а дебелината на отвора им – от 0,5 до 1 см. Страхотни са както за солени основни и салати, така и за десерти със сирене, сметана, захар и яйчено-млечен сос.
7. Една идея по-дебели от паста пене са ригатоните. Ако сте импровизатор и обичате италианската кухня, то с ригатоните ще си направите едни доста по-различни макаронени ястия от традиционните. Заслужава си да опитате.
8. Канелоните са прави гладки макарони с доста голям отвор. За разлика от другите видове, те са специално създадени за пълнене. Основните рецепти за канелони са с плънка от кайма или сирена. Често се среща и начин на приготвяне на ястието със заливка. Поглената отгоре манджата с канелони прилича много на лазаня.
9. Фусилите са едни от най-забавните макарони – те нямат дупка в средата, а представляват спираловидни нишки, завъртяни като негърска къдрица. Използват се предимно за салати или детски ястия, заради забавната им визия. Когато са сварени спиралките могат да се разтягат, а между техните ребра се загнездва богата плънка или сос. Фусилите придават добро настроение и са лесни за забождане с вилица.
10. Друг салатен вид паста са фарфалите. В превод фарфали означава пеперуди, а името им идва от приликата с красивото насокомо. Често кулинарите сравняват този вид паста с папионка. Те са малки и тънки и не наподобяват на основните познати тестени италиански изделия.
11. Анелините са паста, която предимно се използва за десерти. Те приличат на нарязани напречно макарони с дебелина около 0,5 см. заради малките си размери се използват като добавка в желирани десерти, крем-карамел, печен десерт с мляко, яйца, захар и сирене. Някои родители дори ги варят и след това ги изсипват като добавка в млякото на невръстните си дечица.
12. Знаете ли, че корите за лазаня са вид паста, която се произвежда на принципа на спагетите? Тази „италианска тайна“, очаровала с божествения си вкус и множество разновидности милиарди хора по целия свят е нищо повече от разточени в по-различна форма талятели. Но пък начините, по които се приготвя, различават лазанята съществено от нейните събратя.
Източник: http://www.kulinarno.bg/novini/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%8F-323