Житното зърно е емблема на човешката душа. То представлява велика история в развитието на природата. Ако вие можехте да разгърнете листата на житното зърно, да проследите неговата история, щяхте да разберете напълно историята на човешката душа. Както житното зърно пада в земята и умира, както то пониква, израства и дава семе, същото става и с човешката душа.
Учителят Петър Дънов
Какво представлява житният режим
Tози режим е наследство от Петър Дънов. За храна се използва основно житно зърно, защото то е свещена, духовна храна. Счита се, че зърното съдържа в себе си знанието на вселената и е дар от боговете. Консумира се в началото на покълването.
Кога започва?
Житният режим започва на лунен „разпус”. Това означава, че пълнолунието трябва да е минало.
Неподходящо е да се започва на пълнолуние или един ден по-рано. Ако житният режим започва на новолуние, човек ще усили волята си. В зависимост от това в кой ден се започне житния режим, човек ще се повлияе в различна посока:
неделя – свързване със слънцето
понеделник - приемане на любовта в сърцето
вторник - развитие на ума
сряда - усилена умствена работа
четвъртък – придобиване на сила за преодоляване на трудностите
петък – господар на съдбата си
През зимата, когато в менюто ни не присъстват достатъчно пресни плодове и зеленчуци, в организма се натрупват утайки, токсини и отрови, от които трябва да се прочистим, за да можем да се възползваме пълноценно от пролетните „възрастващи“ слънчеви енергии.
Големият житен режим започва винаги през м. февруари (никога през друг месец) 1-3 дни след пълнолуние. Тъй като то всяка година се пада на различни дати, началото на режима не е винаги на една и съща дата, а понякога, когато пълнолунието е в края на месеца, режимът може да продължи и през м. март. Като се отчита дневната цикличност през седмицата, най-благоприятно (но не задължително) е режимът да започне в сряда, за да се отпости на десетия ден в петък. Задължително е отпостването да стане все още на разсип на луната, т. е. преди датата на новолунието.
Според учителя Петър Дънов, с появата на житото, е започнала и еволюцията. Житото е богато на витамини В1, В2, Е, РР, натрий, калий, калций, магнезий, желязо, фосфор, както и на фибри и антиоксиданти. За режима се използват цели зърна пълнозърнесто жито. Житното зрънце се състои от обвивка, ендосперм и житен зародиш. Смята се, че ако житото е подложено на термична обработка или е смляно, то губи част от жизнената си енергия, своята „прана”.
Не остава много време до Големия житен режим през февруари тази година. Стотици последователи на режима започват своята подготовка. Нека разгледаме отблизо философията и идеята на един от най-популярните методи за пречистване на духа и тялото, завещан от Учителя Петър Дънов.
Сведенията показват, че режимът е бил завещан на Бялото братство преди 80 години. Автентична статия за провеждането на режима е била публикувана за първи път в брой 1/1995г. на в-к „Братски живот“. През изминалите години често се спекулира по този въпрос, съществуват много трактовки, които с времето се превръщат в разновидности на провеждането му. Публикувани са записки от беседи с готвачката на Учителя сестра Йорданка Жекова, която единствена е била запозната с режима и го е провеждала заедно с Петър Дънов. Години след смъртта му тя споделя подробности.
Житният режим продължава 10 дни. За провеждането му, на ден са ни необходими:
– 100 г жито / лимец
– 3 ябълки
– 9 ореха
– Мед
– Лимон
Идеалният ден би следвало да портече в този режим:
6:00 пиене на гореща вода
6:30 изяжда се една ябълка
7:00 ядене на 1/3 от покълналото жито
7:30 ядене на 3 ореха
10 – 11:30 може да се пие гореща вода
12:00 изяжда се една ябълка
12:30 ядене на 1/3 от покълналото жито
13:00 ядене на 3 ореха
16 – 17:30 може да се пие гореща вода
18:00 изяжда се една ябълка
18:30 ядене на 1/3 от покълналото жито
19:00 ядене на 3 ореха
Житото ще яде бавно, като трябва да се сдъвква 99 пъти. Правилото, дадено от учителя Петър Дънов е храненето да става с любов и благодарност.
Какво се казва?
Житният режим не е просто промяна в начина на храненето. Това е очистване не само на тялото, но и на разума. Затова е препоръчително да се отнасяме към храната осъзнато.
Източник: Събрана информация от интернет