Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com
Изберете опаковка 100 гр, 200 гр или 500 гр
Чиа семена
Чиа семената произхождат от пустинно растение наречено Salvia hispanica, което вирее в южно Мексико и Боливия. То е било основна съставна част от храната на Ацтеките и Маите. Те използвали чиата за потпомагане на кръвоотока, ставни болки и кожни заболявания.
Чиа семена са богати на Омега-3 мастни киселини, дори надхвърля това количество от семената на лена. Съдържа още фибри (от 25гр. – 6,9гр са фибри), калции, фосфор, магнезий, манган, зелязо, цинк и др. Друго предимство на чиата е ,че поставена във вода за 30 минути – добива форма на гел. Проучвания преполагат ,че същата реакция се осъществява и в стомаха като забавя храносмилателните ензими и тяхното действие да превръщат въглехидратите в захар.
Чиа семената могат да бъдат смесени във вода с лимон или лимонов сок и захар, за да се получи напитка ‘чиа фреска’ – както е позната в Мексико и централна Америка. Може да бъде приготвена и с овесени ядки, салати, хляб или дори да бъде приемана сурова. Чиата също е подходяща за бебета и малки деца.
В Европа чиата е все още непозната, но заради богатите и съставки и многостранното и приложение тя намира все по-широко приложение в домакинствата, ресторанти и при вегетарианците.
Какво съдържат ОЩЕ ЧИА ?
* 2 пъти повече протеини от всички останали култури
* 5 пъти повече калций отколкото в животинското мляко, плюс съдържание на бор, който помага за превръщането на калция в костна структура
* 2 пъти повече калий от нивата в банана
* 3 пъти повече антиоксиданти от касиса
* 3 пъти повече желязо от това в спанака
* големи количества Омега-3 и Омега-6
Антиоксиданти. Едно от предимствата на Чиа е това, че поради високите нива на антиоксиданти, семената могат да просъществуват много по-дълго, докато при лена, например, семената бързо гранясват. Чиа семената могат лесно да бъдат съхранявани в сух вид до 4-5 години без да променят качествата и хранителните си стойности. Спокойно може да замените лена във вашите рецепти с Чиа.
Любима храна на диетиците. Чиа е наричана още любима храна на диетиците, защото, добавяна към ястията, тя набъбва и засища по-лесно стомаха, заменяйки калориите и мазнините без да промени вкуса на ястията. Дори и да не сте на диета, вие ще намалите калориите наполовина, ако храните са били обогатени с Чиа.
Какви са предимствата при консумация на Чиа?
* Зарежда с енергия и сила
* Увеличава устойчивостта на организма
* Нормализира нивата на кръвната захар
* Спомага за свалянето на излишни килограми (достигане на оптимално за организма тегло)
* Подобрява работата на стомашно-чревния тракт
Абсорбиране на захарта. Доказано е, че семената Чиа влияят на усвояването на консумираните захари в организма. Чиа гелът, който се образува при допир на семената с течности, действа като физическа бариера между въглехидратите и ензимите на храносмилателната система. Това от своя страна забавя превръщането на въглехидратите в захар. Енергията от храните се усвоява регулирано, което осигурява устойчивостта. Това захаропоглъщане е голям плюс за диабетици.
Чревна метла. Чиа семената набъбват при допир с течности, след което, преминавайки през стомашно-чревния тракт действат като “вълшебна метла”, почиствайки стените от стари натрупани отпадъци. Много хора използват вълшебните семенца за регулиране на отделителната система.
Без глутен! Протеинът на семената не съдържа глутен. Това го прави идеална закуска за всеки с повишена глутенова чувствителност, както и за останалите, които желаят да заменят глутеновите семена (пшеница, ечемик, ръж и овес).
Бърза тъканна регенерация. Чиа семената способстват бързото производство на тъкани в следствие на високата хранителна стойност и лесната асимилация. Успешно помага при случаи на наранявания (вътрешни и външни рани). При бременни жени и кърмачки, както и при хора с повишена физическа активност, Чиа семената способстват бързото регенериране и изграждане на нови клетки в тъканите.
Как да похапваме ЧИА ? Тези суперсемена може да се използват във всякакви рецепти – сладки, солени, пикантни, кисели. Аз най-често ги добавям към свежа салата! Освен, че са много полезни са и вкусни.
Хранителна стойност на 100г
Енергия 400kcal
Мазнини 31g
- от които наситени мастни киселини 3.1g
Въглехидрати 2g
- от които захари 0.1g
Протеини 20g
Сoл (NaCl) 0mg
Произход: Парагвай
Семената от чиа са една от най-богатите суперхрани в света. Те са отличен източник на фибри, пълни с антиоксиданти, опаковани в протеини и заредени с витамини А, B и Е, минерали като калций, калий, желязо. Семената от чиа са и най-богатия растителен източник на омега-3 мастни киселини, като по този показател надминават дори сьомгата.
Дневен прием на Чиа
1 с.л. на ден накисната или смляна чиа - това прави семената богати на ензими (накиснатите семена приемат желеобразна форма).
Приемането на чиа, която не е смляна или накисната не е препоръчително, защото може да раздразни стомаха.
Семена от чиа – диетични качества
Семената от чиа намаляват апетита и помагат за сваляне на излишните килограми. Добавяни към ястията, набъбват и засищат по-лесно стомаха, за сметка на калориите и мазнините. Препоръчителен дневен прием: 1 чаена лъжичка.
Как да консумираме семена от чиа?
Семената от чиа може да се консумират директно от пликчето, добавени към овесени ядки или мюсли, в салати, сосове, теста, сладкиши и всякакви ястия по ваш избор.
Характерно за тях е, че запазват аромата на ястията, а повишават хранителната им стойност.Семената от чия имат съвсем лек привкус на ядки и добавени към различни ястия, салати, тестени изделия или напитки почти не променят техния аромат и вкус.
Набъбвайки, те по-скоро сгъстяват тяхната консистенция, и по този начин удължават чувството за ситост.
С чия могат да бъдат овкусени различни сокове и шейкове, които впоследствие придобиват по-голяма гъстота. Лесно могат да бъдат приготвени пудинги, както и плодови салати с кисело мляко, мед и меласа.
Важно: Когато се приемат Чиа семена е много важно и да се пие минимум 1,5l вода.
Знаете ли, че:
Има два вида ЧИА семена.
Двата вида чиа са семената на един и същ биологичен вид Salvia Hispanica L. Не е установена съществена разлика в хранителните показатели на бялата и черната чиа. Според някои изследвания в черната чиа има повече антиоксиданти, докато бялата е по-богата на протеини. Бялата чия се предпочита по естетически причини при влагането й в светли напитки, пайове и пудинги. Тя има по-фина текстура и по-мек вкус.
Независимо дали ще изберем бяла или черна чиа, сигурно е едно - ще обогатим менюто си със суперхрана, богата на Омега-3 мастни киселини, протеини, антиоксиданти, минерали, витамини, диетични фибри.
Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com