Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com
Новата реколта цейлонска канела кори вече е налична.
Предложеното качество е “stix 5 cm” и представлява селекция от най-младите филизи на растението в крехки пурички по 5 см всяка.
Цейлонска канела на пръчици 1кг (по 5 см)
Цейлонската канела (Cinnamomum Ceylonian) е най-качественият вид канела. Името й идва от предишното име на островната държава – Цейлон. От древни времена тя се използва като подправка за сладки и солени ястия, а също и заради лечебните си свойства.
Изследвания показват, че прибавени няколко грама канела в храната нормализират нивото на кръвната захар и могат да предотвратят сърдечно-съдови заболявания. Тези, които ежедневно консумират тази подправка, имат значително по-добро ниво на кръвна захар.
Канелата е добър източник на манган, фибри, желязо, калций.
Половин чаена лъжичка канела на ден намалява нивото на холестерола.
Смесването на една чаена лъжичка канела с една супена лъжица мед носи облекчение при артрит.
Канелата има уникалната способност да се бори с някои инфекции.
Канелата намалява растежа на раковите клетки.
- Редукция на нивата на захар в кръвта и лечение на Диабет Тип2
- Намаляване на холестерола
- Отказване от тютюнопушене
- Подобряване на храносмилането
- Лечение на настинка
- Намаляване на болките при артрит
- Подобряване на паметта
При бременност и кърмене се препоръчва приемът на канела да не надвишава обичайния ѝ прием като подправка към храната.
Като кулинарна подправка канелата е популярна и ценена по цял свят от библейски времена и се използва както в солени, така и в сладки ястия. Тя е задължителна подправка за много сладкиши като щрудели, баклави, пайове, шоколади, ликьори, бонбони и др. В азиатската и китайската кухня тя е традиционна съставка на популярната комбинирана подправка масала, която се използва за мариноване на пилешко месо, риба и зеленчуци. В индийската кухня с канела се ароматизират ястия с ориз и зеленчуци, барбекю сосове, супи и др.
Канелата от векове се използва и като лечебно средство за различни заболявания, включително стомашно-чревни проблеми, инфекции на пикочните пътища, облекчаване симптомите на менопаузата, понижаване нивата на холестерола и др. В Индия и Европа канелата традиционно се приема като средство за загряване при настинка в комбинация с джинджифил. Тя стимулира кровообращението, облекчава болките в мускулите и другите симптоми при простуда и грип. Канелата има забележително противогъбично, антибактериално и антипаразитно действие. Тя има свойството да регулира нивата на кръвната захар и да усилва действието на инсулина при захарен диабет. Канелата е популярно помощно средство при диети за отслабване.
Защо е важно да различаваме цейлонската канела от касия?
Основната причина да предпочитаме цейлонската канела пред касия е съдържанието на веществото кумарин, което в по-големи количества може да бъде токсично за бъбреците и черния дроб. Рискът от натрупване на токсичното вещество в организма се засилва в случаите, когато канелата се приема от диабетици редовно и в големи дози като средство за регулиране на кръвната захар. Кумарин се съдържа и в двата вида канела, но в касията количеството му е около 1000 пъти повече.
В една чаена лъжичка касия се съдържат между 5 и 12 милиграма кумарин при допустима дневна доза от 7 милиграма за човек с телесно тегло от 70 кг. В цейлонската канела са установени незначителни количества или само следи от веществото. Според различни изследвания в една чаена лъжичка Cinnamomum zeylanicum се съдържат 0.001-0.005 милиграма кумарин, което на практика изключва риска от токсичност при консумацията на цейлонска канела.
Страна на произход: Мадагаскар
Едно от най-известните приложения на канела е повлияването на нивата на кръвната захар. Редица изследвания показват, че ароматната подправка притежава свойства, които повлияват успешно инсулиновата резистентност, която е в основата на диабет тип 2. Счита се, че не всеки вид канела има понижаващ ефект върху кръвната захар. Това действие се приписва основно на цейлонската канела, която освен това има по-ниско съдържание на кумарин (това вещество във високи дози оказва неблагоприятно въздействие върху черния дроб). Прилагането на канела за подобряване на глюкозната обмяна има ефект ако се съчетае с понижаване на наднорменото тегло и с повишаване на двигателната активност. При диабетици, канела не може да замести постоянната терапия, особено ако тя включва лечение с инсулин. Хората с повишен риск за развитие на диабет обаче, могат да получат значителни ползи от приема на канела.
Канела се предлага най-често под формата на ситно смляна подправка или пръчици. Пръчиците могат да се съхраняват до една година, а смляната канела – до шест месеца. От значение е правилният начин на съхраняване на подправката – в добре затворен съд (буркан) на тъмно и хладно място. Съхраняването в хладилник удължава срока ѝ на годност.
Канела може да се добавя като подправка за овкусяване на различни храни и напитки. Добре е да се има в предвид, че при добавянето на подправката към студени храни и напитки, тя не се абсорбира от тях и може да стане по-трудна за консумиране. Добавянето ѝ към горещи напитки допълва загряващия им ефект и успешно може да се прилага при настинки.
При храносмилателни проблеми, като тежест и подуване след хранене и киселини, може да се консумира чай от канела след всяко хранене.
Лечебната доза на канела не е точно установена. Препоръчва се прием на половин до една чаена лъжичка (2 до 4 грама) на ден смляна канела. Според други изследвания дозата може да варира от 1 до 6 грама. Трябва да се избягват високите дози канела, тъй като те могат да бъдат токсични.
Приемът на високи дози канела, особено ако не е цейлонска, може да доведе до увреждане на черния дроб, поради съдържащия се в нея кумарин. Канела не трябва да се приема едновременно с лекарства за разреждане на кръвта, тъй като повишава риска от кървене.
Канела води до понижаване на кръвната захар и затова приемът и от диабетици трябва да се съпровожда с често измерване на кръвната захар и повишено внимание за поява на белези на хипогликемия. Това е особено важно за хората, които се лекуват с орални медикаменти, водещи до повишен риск от хипогликемия (например сулфонилурейни препарати).
При бременност и кърмене се препоръчва приемът на канела да не надвишава обичайния ѝ прием като подправка към храната.
Как да различим цейлонската канела от касия?
Двата вида канела лесно се различават, когато са на пръчки. Цейлонската канела е многослойна, пръчките са с множество фини пластове, които в разрез приличат на пура. Тя е мека и лесно може да се натроши. Обикновено е нагъната на руло от единия край към другия. На цвят е бежова до светлокафява. Повърхностният слой е тънък и гладък. Вкусът на цейлонската канела е сладникав и деликатен, а ароматът е много по-силно изразен.
Пръчките на касията са от един твърд и дебел слой. Не може да бъде натрошена с ръка, без помощта на хаванче или друго устройство. Нагънати са от двата края към центъра и приличат на куха тръбичка. Цветът е тъмнокафяв, а повърхностният слой – грапав. Касията има остър, пиперлив вкус.
---
Лечебните способности на канелата се дължат на трите активни компоненти в етеричните масла, намиращи се в кората: синамил ацетат, канелен алдехид и синамил алкохол. Освен това канелата е отличен източник на манган, фибри, желязо и калций, които са основните хранителни вещества за нашето тяло.
1. Превенция на рак
В изследване публикувано от изследователи в Министерството на земеделието в САЩ в Мериленд разкрива, че канелата намалява разпространението на левкемия и лимфома на раковите клетки.
Според учените канелата инхибира действието на някои ензими, фосфатази, които играят важна роля за улесняване на клетъчното делене.
2. Регулира кръвната захар и действа отслабващо
Проучванията показват, че канелата съдържа някои полифеноли, които могат да помогнат на хората с диабет тип 2 да регулират нивата на кръвната захар. Изследване публикувано в списание Diabetes Care през 2003 година установило, че хората страдащи от диабет тип 2, които приемали всекидневно между 3 и 6 грама канела дневно в продължение на 40 дни са отчели намаляване на кръвната захар от 18 до 29%.
3. Намалява холестерола
Калцият и фибрите в канелата действат буквално като четки на организма. Съществуват редица натурални рецепти, с които можете да постигнете изчистването на организма от вредния холестерол.
4. Подобрява когнитивната функция
Канелата действа като стимулант, благодарение на аромата, вкуса и съдържанието си. Подобрява паметта и действа позитивно и върху зрението.
5. Подобрява кръвообращението
Канелата съдържа кумарин, който в малки дози е изключително полезен. Той е познат като "разредител на кръвта”, която помага в циркулацията на кръвта и предотвратява образуването на кръвни съсиреци, които могат да доведат до сърдечни заболявания. Въпреки това, хората с нарушения в кръвосъсирването и приемащи лекарства за разреждане на кръвта – не трябва да приемат канела.
6. Ставни болки и възпаления
Благодарение на своите противовъзпалителни свойства, канелата помага при облекчаване на болките и намаляване на възпаленията. Проучване проведено от изследователите в Университета в Копенхаген, пациенти, на които им са давали по половин чаена лъжичка канела с 1 супена лъжица мед всяка сутрин преди закуска са имали значително облекчаване на ставните болки и то само в рамките на 1 месец.
7. Срещу гъбични инфекции
Канелата има противогъбични и антибактериални свойства, които са изключително ефективни в борбата с подобни инфекции. Помага в унищожаването на микроби в жлъчния мехур както и при стафилококови бактериални инфекции.
8. Отлично средство против настинка и възпаления на дихателните пътища
Канелата е отлично средства за общи или тежки състояния на грип или настинка. Приемайте по една супена лъжица мед с ¼ чаена лъжичка канела в продължение на 3 дни. По този начин бихте се справили с хронична кашлица, болки в гърлото и при простуда.
9. Подобрява храносмилането
Канелата е ефективно средство за подобряване на храносмилането. Помага премахването на нежеланите газове и подобрява усвояването на храната. Алкализира организма като елиминира повишената киселинност, ефективно средство срещу диария и сутрешно гадене.
10. Облекчава менструалните спазми
Канелата е изключително полезна за здравето на жените, тъй като помага за облекчаване на менструалните спазми и дискомфорт.
11. Против зъбобол
Канелата е добро средство и при зъбобол. Направете си паста от мед и канела като нанасяте върху болния зъб докато стигнете до кабинета на зъболекаря.
12. Подобрява имунитета
Сместа от мед и канела е отлично средство и за укрепване на имунната система, премахване на умората.
13. Елиминира лошия дъх
В случай, че сте яли чесън или имате усещането, че устата ви мирише лошо – комбинацията малко мед с канела във вид на гаргара ще премахне неприятния дъх.
14. Против главоболие
Канелата се справя успешно с главоболието както и с високото кръвно налягане.
15. Намалява инфекциите на пикочните канали
Отлично средство срещу цистит, ако редовно ползвате по малко количество канела.
Източник: www.fitwell.bg
Copyright © 2012 - 2024 NaturalniProdukti.com