Случвало ли ви се е да идете до магазина за „едно олио” и когато стигнете щанда да ви се завие свят от многообразието от различни видове масла? А ядосвали ли сте се, когато мазнината в тигана загори и съсипе храната? За да не се стига до подобни ситуации, днес ще ви разкажем за някои от основните видове растителни мазнини за готвене, които могат да се открият в магазините.
Слънчогледово олио
Няма как да не започнем с класическото добре познато слънчогледово олио. За готвене е най-добре да се използва рафинирано олио, а не студено пресованата разновидност, известна като „шарлан”. То е подходящо както за готвене, така и за овкусяване на салати. Олиото е със слаб аромат и блед цвят, което означава, че не променя чувствително вкуса и вида на храната. Освен това темепратурата му на кипене е доста висока, над 230 градуса, което го прави подходящо за дълбоко пържене.
Зехтин
Зехтинът е второто по популярност растително масло в България. Благодарение на развитието на търговията, у нас могат да бъдат открити множество типове зехтини от различни държави.
Най-качественият зехтин е полученият от студено пресоване на маслините Extra Virgin, но той не е подходящ за готвене, тъй като при термична обработка губи голяма част от полезните си вещества. Затова е по-добре да ползвате зехтинте „Помаче” и „Екстра Лайт”, тъй като тяхната точка на кипене е много висока – над 230оС. Това ги прави подходящи както за печене, така и за дълбоко пържене.
Олио от авокадо
Това е продукт с характерен зелен цвят, мек вкус и запомнящ се аромат на авокадо. Тъй като авокадото е плод с високо съдържание на полезни вещества като Омега 3 мастни киселини, антиоксиданти, витамини А, С и Е, протеини и много други, олиото от него е изключително здравословно. По своите характеристики то се доближава до зехтините Extra Virgin, но за разлика от тях е подходящо за готвене. Това е растителната мазнина с най-висока точка на кипене – над 270оС.
Олио от гроздови семки
Според някои това олио е един от най-силните естествени антиоксиданти, тъй като при производството му се запазват голяма част от полезните вещества на гроздовите плодове. То може да се използва във всички области на кулинарията - за подправяне на салати, приготвяне на различни сосове и за термично готвене. Температурата му на кипене е около 220оС, което го прави подходящо за пържене и печене.
Оризово олио
Тази растителна мазнина е изключително популярна в азиатската кухня. Произвежда се при обратка на оризови трици. Оризовото олио е с една от най-високите точки на кипене, над 250оС, което го прави подходящо за всякакъв вид термична обработка, включително и дълбоко пържене.
Това са част от най-популярните и достъпни растителни мазнини, подходящи за термична обработка. Очаквайте различни рецепти за тяхното използване, които ще ви помогнат да разнообразите кулинарното си ежедневие.
Източник: https://www.znamdaiam.bg/vkusno/s-kakva-rastitelna-maznina-da-gotvim