Много хора не знаят какви са предимствата на това да смелиш брашно на каменна мелница. Предците ни са смилали зърно хилядолетия наред между два камъка (ромел). Това е най-стария, най-бавния и най-добрия начин за превръщането на зърното в плътно и кремаво на цвят прахообразно вещество, което наричаме брашно. С технологичното развитие и индустриализацията хората започват да мелят зърно на моторни валцови мелници. На тях брашното се получавa по-бързо и те са в синхрон с тогавашния, забързващ се, ритъм на човешкото ежедневие. Тогава мелничарите се научили и да премахват богатите на влакнини трици и богатия на хранителни вещества зародиш и да правят фино смляно брашно само от ендосперм на зърното, който е богат на скорбяла. Хората набързо приели това ново брашно, което има много дълъг срок на съхранение и прави по-мек и бухнал хляба, тортите и сладкишите. За съжаление, това ново бяло брашно е почти лишено от витамини, ензими, минерали, фитохимикали и фибри, който се намират в изобилие в пълнозърнестите храни. Неговата фина текстура го прави много бързо усвояваемо от тялото на човека, където мигновено се абсорбира, което води до бързо освобождаване на глюкоза и инсулин в кръвта.
Този поток от бързо усвояеми въглехидрати, представлява голяма част от проблема на хранителен режим на голяма част от днешното поколение.
Днес, няколко века след като е открита валцовата мелница, връзката между човека и природата отново се засилва и все по-често се обръщаме към практиките на нашите деди.
При смилането на зърното на нашата мелница то влиза в контакт само с естествени материали – камъните, които са изградени от същите елементи, от които е и почвата. В този процес зърното влиза още веднъж в контакт с веществата и минералите, от които се е хранило, за да порасне.
Модерните напълно автоматизирани мелници смилат зърното между стоманени валове при много висока скорост, което дава голям производителност и по-ниски разходи. Но освен тези ползи, те носят и една съществена разлика - при този високоскоростен процес зърното се смила при много висока температура. При тази температура голяма част от хранителните вещества се унищожават (включително витамин Е от зародиша на зърното и много други витамини, ензими и антиоксиданти), а също така това допринася за процеса на евентуално бъдещо гранясване, което е причина за добавянето на консерванти. А каменната мелница смила бавно зърната, без да ги загрява, запазвайки в максимална степен всички полезни съставки. За това ние решихме да се върнем към това, което са правили нашите предци и да проивеждаме качествен продукт, който носи и съхранява в себе си всички полезни съставки на зърното.
източник: http://www.ecosem.bg/