Къпината като средство за защита на здравето е известна още от времето на Диоскурид, преди повече от две хиляди години.
На пациентите си той предписвал отвара от къпинови листа, като противовъзпалително средство при заболявания на устата и венците.
Ако се сварят клонките на къпината и с тази отвара се измие косата, това ще й помогне да расте по-здрава и силна. И ако направите гаргара, тя ще спре кървенето от венците и шума в ушите. Къпината укрепва стомаха и помага при диария. Вредна е единствено за далака, но само ако я консумирате в големи количества.
Лечители различни страни използват къпината за лечение на различни заболявания. И това съвсем не е за подценяване, защото този вкусен и уханен под е доказал ползите си.
В подовете на къпината има натрий, калий, магнезий, калций, желязо, фосфор, мед и никел, манган, хром, барий, кобалт, титан и стронций.
Къпината е богат източник на хранителни и лекарствени вещества: захароза, глюкоза, фруктоза, лимонена киселина и винена киселина, ябълчна киселина и салицилова киселина и витамини B, C, E, K, P, PP, провитамин А, минерали, дъбилни вещества , фибри и пектин, и други.
В народната медицина се използват плодовете, листата и корените на къпините. Узрелите плодове утоляват жаждата, имат антипиретично, потогонно, тонизиращо, успокояващо действие. Зърната са лесно усвоими не само от здрави хора, но пациенти със заболявания на червата, бъбреците, сърцето. Те се използват като слабително. Незрелите къпини укрепват функцията на стомаха и червата.
Забележка:
Къпините не са препоръчителни при заболявания на стомаха, бъбреците и тънките черва. Но може да пиете сок. При повишена киселинност на стомашния сок – не повече от една чаша сок на ден.
източник: http://bolime.net/kapinata-e-idealna-za-lechenie-na-bolni-stavi/