Семето на конопа е една от най-достъпните суперхрани у нас – евтина и за щастие разрешена за продажба в натуралния си цялостен вид.
Протеинът е важен не само като градивен елемент на клетките в тялото, но и като невротрансмитер, който дава възможност на клетката да получава и предава съобщения и както е видно е от особено значение за правилното функциониране на всички органи и системи в организма. Конопеният протеин има най-високата концентрация на глобуларен едестин – цели 65% – на първо място в растителното царство, а едестинът е от особено значение за доброто функциониране на имунната система. За тялото 25-30 гр чист протеин на ден е напълно достатъчен, но дали го получаваме и още по-важно – дали го усвояваме, от това, с което се храним? Установено е, че подложените на топлинна обработка протеини, дори лесно усвоимите, се унищожават на 50 % при готвенето, освен това се знае, че животинските протеини са трудно усвоими, а задължителната топлинна обработка влошава още повече положението. Да сравним например една 200 грамова пилешка пържола (около 30 % протеини) = 60 гр протеин, с усвоимост около 20 %, следователно от нея се усвояват около 10-12 гр протеин, и 100 гр сурово конопено семе, със съдържание на около 35 % чист напълно смилаем протеин – дневната доза ни е осигурена от чиста, евтина и здравослована храна.
Друго важно качество на конопеното семе е съдържанието му на всички незаменими аминокиселини (балансиран комплекс от 18 аминокиселини, много важни за растежа в детска възраст, правилно формиране на ензими, за детоксикация, укрепване на имунитета, за гъвкавост и издържливост), незаменими мастни киселини и голям набор от минерали, необходими за здравето на човека. Незаменимите мастни киселини са мощни антиоксиданти, имат противовъзпалителни свойства, което подпомага имунната система, помагат за изгаряне на излишните мазнини като доставят леснодостъпна енергия, способстват за отстраняване на токсините, регулират хормоналния баланс, подхранват мозъка и очите и „смазват“ кардиоваскуларната система и така намаляват опасността от инфаркт. Перфектното съотношение на омега-6 към омега-3 е 3:1, препоръчвано от експерта по диетични мазнини и масла Удо Еразмус и 4:1, препоръчвано от Световната здравна организация, а при конопеното семе е 3,38:1 като това го прави единствената храна, съдържаща толкова идеално съотношение между омега-3 и омега-6 мастни киселини. За разлика от него рибеното масло и лененото семе са богати на омега-3, но не и на омега-6, а ядките са богати на омега-6, но не и на омега-3. Установено е, че консумирането на кокосово масло заедно с конопено семе увеличава ефективността на омега-3.
Беленото семе може да се яде самостоятелно или в салати, а небеленото се накисва за да се намалят ензимните инхибитори, после се смила с вода и се прецежда, резултата е чудесно питателно мляко. Тъй като конопеното семе е високорпотеинова храна, а с протеините не трябва да се прекалява, тъй като това води до свръхподкиселяване на организма, то препоръчваната доза е 50-100 гр на ден (в зависимост от съдържанието на протеини в останалата храна), а за суператлети до 150-200 гр – става въпрос за количество небелено семе, ако е белено дозата се намалява.