- Домашно приготвени костни бульони - варене на кости ще ви осигури с желатин - богатият бульон може да се използва в супи, яхнии, и за пиене.
- Домашно приготвени плодови закуски - С просто комбиниране на плодов сок и желатин на прах , можете да направите вкусни плодови закуски за цялото семейство.
- Желатинови напитки - желатин на прах може да смесите с вода, сокове или чай като здравословна напитка . Можете да го добавите към вашите шейкове като протеин на прах . Желатинът лесно се разтваря в течност, без да се налага да се загрее. Той има по-малка молекулна структура, така че се разтваря в студена вода и не желира.
- Добавяйте го към супи и яхнии - желатинът на прах има универсална употреба. Можете да го сложите в почти всичко.
Желатинът като домашно лекарство!
Една от основните причини, да си направите собствен бульон като основа за домашно приготвени супи и сосове е да се осигурят хидрофилни колоиди към храната във формата на естествен желатин.
Хидрофилен характер на желатина в домашно месни бульони има необичайно свойство на привличане храносмилателни сокове по същия начин като суровите храни .
Домашно приготвения бульон е незаменим при стомашен грип, тъй като може да се забави и да спре диария, когато малки количества се консумират на всеки няколко минути. Бульон от пиле при настинка.
В допълнение към това, желатинът спомага за неутрализиране на каквито и да е чревни натравяния. Така че, за разлика от лекарствата против диария, желатинът всъщност води до корена на проблема и улеснява изцелението.
Домашно приготвеният бульон (желатин) се превръща в полутвърда маса, когато се съхрани в хладилника. Водата, която трябва да се сложи с костите при варене трябва да покрие костите. Костите се варят от 4 до 24 часа. При телешки бульон може до 72 часа. Вари се при ниска температура, колкото водата леко да ври. При необходимост се добавя вода да покрие костите. От пилешки крака и глави може да се направи много питателен и лечебен желатин.
Още един съвет: добре е да започнем със студена вода и да се оставят костите във водата с малко оцет в продължение на 30 минути до един час, преди да започнете варенето. Това позволява на влакната на кости и хрущяли да отварят по добре и да се освободят максимално ароматните сокове и желатин.
Бульонът е много богат на аминокиселините пролин и глицин - от съществено значение за здрава съединителна тъкан (сухожилия, стави, около органите и др.)
- Глицин (glycine) се изисква за синтез на ДНК (DNA), RNA, както и на много протеини в тялото.
- Глицинът (Glycine) играе роля за здравето на храносмилателната система, правилното функциониране на нервната система и за заздравяването на раните.
- Подпомага храносмилането, като помага да се регулира синтеза на жлъчните соли и секрецията на стомашна киселина. Той участва в детоксикацията и е необходим за производството на глутатион, важен антиоксидант.
- Глицинът помага за регулиране на нивата на кръвната захар чрез контролиране на глюконеогенезата (производството на глюкоза от белтъци в черния дроб).
- Подобрява мускулното възстановяване / растеж чрез повишаване на нивата на креатин и регулиране на човешки растежен хормон, секреция от хипофизната жлеза.
- Тази чудесна амино киселина е критична за нормалното функциониране на централната нервна система. В мозъка, инхибира възбуждащите невротрансмитери и по този начин се получава успокояващ ефект.
- Глицинът също се превръща в невротрансмитера серин, която насърчава умствената дейност, подобрява паметта, повишава настроението и намалява стреса.
- Пролинът (Proline) има допълнителна роля в разграждане на атеросклеротични депозити. Той дава възможност на стените на кръвоносните съдове да се освободят от натрупвания на холестерол в кръвния поток, намаляване на размера на потенциалните блокажи в сърцето и околните кръвоносни съдове. Пролинът (Proline) също така помага на тялото за разграждане на протеини за използването им при създаване на нови, здрави мускулни клетки.
Желатин на прах може да се добавя към шейкове. Докато протеинът на прах не е здравословен избор поради прекалената обработката, желатинът е една прекрасна алтернатива, която добавя протеин, както и изобилие от глицин за детоксикация.
Желатин на прах може да бъде добавен към костния бульон, ако не е желиран достатъчно.
Как да си направим костен бульон със зеленчуци?
Поставете костите в съда за варене с достатъчно вода да покрие костите. След като заври, намалете да къкри и оставете така:
Телешки бульон: от 4 до 24-48 часа
Пилешки бульон или домашни птици: 4 до 12-24 часа
Рибен бульон: от 2 до 8 часа
Ако нямате достатъчно време, може след 3-4 часа варене, да използвате част от течността и да си направите бульон, а съдът долейте с малко вода да покрие костите и на следващия ден може отново да продължите да варите костите.
През първият час на варене, ще трябва да се отстранят примесите (пяната и др.), които изплуват на повърхността, като се загребва с голяма лъжица. Добавете сол, черен пипер, дафинови листа и други подправки. Допълвайте с вода, така че костите да са покрити.
Какво ви е нужно?
Кости от здравословен източник
2 пилешки крачета за допълнително желатин (по желание )
1 глава лук
2 моркова
2 стръка целина
1 с.л. ябълков оцет
По желание: магданоз, допълнителни билки или подправки на вкус. Може също 2 скилидки чесън в последните 30 минути на готвене.
Желатин от риба
Желатин може да се направи от морски и речни риби, може и от замразена риба – шаран, сьомга, треска, щука и други. Уникалността на рибния желатин е в съдържанието на аминокиселините в желатина. Различните видове съдържат 20 вида едни и същи аминокиселини. Използват се кожата, костите и главата, като се отстранят хрилете. Варене около 2-3 часа. На снимката: Глава от сьомга.
Домашна маска с желатин ТУК
Източник: http://zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.bg/